One 4 Your Talk

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
One 4 Your Talk

Polakow Portret Wlasny


+3
ewita_T
optymistka2
Emil
7 posters

    Henryka Krzywonos

    Emil
    Emil
    Junior Member
    Junior Member


    Liczba postów : 64
    Registration date : 09/08/2010

    Henryka Krzywonos Empty Henryka Krzywonos

    Pisanie by Emil Pią Wrz 03, 2010 9:39 am

    Henryka Krystyna Krzywonos-Strycharska (ur. 27 marca 1953 w Olsztynie) - polska działaczka opozycji w okresie PRL, sygnatariuszka porozumień sierpniowych.
    Życiorys
    Absolwentka szkoły dla pracujących z 1971. Od 1973 do 1978 pracowała jako motornicza w Gdańsku. Później zatrudniona w Stoczni Gdańskiej na stanowisku operatora urządzeń dźwigowych, jednak już w 1979 powróciła do poprzedniego miejsca pracy.

    W dniu 15 sierpnia 1980 zatrzymała prowadzony przez siebie tramwaj nr 15 przy Operze Bałtyckiej i obwieściła pasażerom, że ten tramwaj dalej nie jedzie, co dało sygnał do rozpoczęcia strajku przez pracowników gdańskiej komunikacji.

    16 sierpnia tego samego roku udała się do Stoczni Gdańskiej ogłosić przyłączenie komunikacji do strajku. Wtedy właśnie komitet strajkowy podpisał porozumienie z dyrekcją. Gdy Lech Wałęsa ogłosił koniec strajku, wykrzyknęła: Jeśli nas porzucicie, będziemy zgubieni! Stocznię zostawią w spokoju, ale małe zakłady rozgniotą jak pluskwy! Nie przerywajcie strajku, autobusy nie zwyciężą czołgów!. Wraz z Aliną Pieńkowską, Anną Walentynowicz i Ewą Osowską zatrzymała na bramach robotników opuszczających stocznię. M.in. pod wpływem tych wydarzeń Lech Wałęsa ogłosił strajk solidarnościowy. Henryka Krzywonos weszła wówczas w skład Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a 31 sierpnia znalazła się wśród sygnatariuszy porozumień sierpniowych.

    W stanie wojennym zajmowała się pomocą internowanym. Represjonowana przez władze, podczas jednej z rewizji została dotkliwie pobita, na skutek czego straciła ciążę.

    Od 1994 do czasu przejścia na emeryturę (w 2009) prowadziła rodzinny dom dziecka w Gdańsku.

    Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 3 maja 2006, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

    W 2009 została uhonorowana przez Kongres Kobiet Polskich.

    Henryce Krzywonos został poświęcony film dokumentalny Świat bez tajemnic - Oni zrywali Żelazną Kurtynę - Polska. Henryka Krzywonos i narodziny Solidarności w reżyserii Małgorzaty Buckiej (produkcja Francja 2008) oraz książka Agnieszki Wiśniewskiej Duża Solidarność, mała solidarność. Biografia Henryki Krzywonos wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

    Kobita stracila dziecko a oni ja teraz opluwaja. WSTYD!!!
    optymistka2
    optymistka2
    Junior Member
    Junior Member


    Liczba postów : 43
    Registration date : 17/08/2010

    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by optymistka2 Pią Wrz 03, 2010 9:43 am

    23 lata temu zatrzymała tramwaj linii numer 15, rozpoczynając w ten sposób strajk w komunikacji Trójmiasta. Wtedy: tramwajarka, Henryka Krzywonos, członkini Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, sygnatariuszka porozumień gdańskich z sierpnia 1980, bohaterka. Dzisiaj: Henryka Krzywonos-Strycharska, wraz z mężem prowadzi rodzinny dom dziecka.

    ..z Tygodnika Powszechnego...
    ewita_T
    ewita_T
    Junior Member
    Junior Member


    Liczba postów : 48
    Registration date : 10/08/2010

    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by ewita_T Pią Wrz 03, 2010 9:46 am

    jeremi
    jeremi
    Member
    Member


    Liczba postów : 136
    Registration date : 28/12/2009

    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by jeremi Pią Wrz 03, 2010 12:08 pm

    Kombatanctwo triumfuje. ...ech... Teraz ci ludzie już bez żenady licytują się na zasługi i każdy mówi, że on był ważny a inni mniej albo wcale. Wałęsa zawsze mówi w licznie pojedynczej "ja mogłem kontynuować strajk, " ja wywalczyłem" tak jakby on sam mógł coś zrobić. Gdyby nie owe 10 mln narodu to ani Wałęsa ani , Borusewicz ,ani Walentynowicz czy Mazowiecki nie mieliby nic do powiedzenia. Tymczasem od tamtej pory tyle się wydarzyło, że dziś nikogo z młodych to już nie obchodzi. Ci starcy będą się kłócić i opluwać do swoich dni ostatnich.
    january
    january
    Member
    Member


    Liczba postów : 80
    Registration date : 28/01/2009

    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by january Pią Wrz 03, 2010 12:10 pm

    " Konia kują , a żaba nogę podnosi "
    Basia
    Basia
    Moderator
    Moderator


    Liczba postów : 1239
    Registration date : 23/12/2008

    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by Basia Pią Wrz 03, 2010 12:20 pm

    Kiedys w Polsce ze łzami w oczach, pełna wiary w przyszłość Polski oglądałam film "Robotnicy".
    Teraz czytając te licytacje, te pyskówki dawnych działaczy jest mi niesamowicie przykro.
    ewelina
    ewelina
    Junior Member
    Junior Member


    Liczba postów : 48
    Registration date : 28/12/2009

    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by ewelina Pią Wrz 03, 2010 12:31 pm

    Podobnie to odbieram

    Tak mnie to smuci----
    ewelina
    ewelina
    Junior Member
    Junior Member


    Liczba postów : 48
    Registration date : 28/12/2009

    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by ewelina Pią Wrz 03, 2010 1:29 pm

    Czy jest jakas szansa by to wkoncu zmienic????????????? Sad
    Emil
    Emil
    Junior Member
    Junior Member


    Liczba postów : 64
    Registration date : 09/08/2010

    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by Emil Sob Wrz 04, 2010 1:06 am

    Watpie...
    Bedzie gorzej.

    W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pos. PiS Artur Górski nie wyklucza, że kiedy kandydat tej partii zostanie prezydentem, to pomnik księcia Józefa Poniatowskiego będzie ustawiony w innym miejscu, a przed Pałacem Prezydenckim stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego.

    Sponsored content


    Henryka Krzywonos Empty Re: Henryka Krzywonos

    Pisanie by Sponsored content


      Obecny czas to Pią Maj 17, 2024 6:17 am